Vesti - VIDEO: Praktični vodič za poslodavce iz Republike Srbije koji upućuju radnike na rad u inostranstvo
19.10.2021.
Šta je upućivanje radnika na rad u inostranstvo, a šta nije? Koje su obaveze poslodavca pre upućivanja radnika na rad u inostranstvo? Šta sve poslodavci moraju da obezbede za radnike tokom trajanja upućivanja na rad u inostranstvo?
Praktični vodič za poslodavce iz Republike Srbije koji upućuju radnike na rad u inostranstvo - transkript
Ovaj video sadrži informacije za poslodavce koji upućuju radnike iz Srbije na rad u inostranstvo
Šta je upućivanje radnika na rad u inostranstvo?
Slanje radnika iz Srbije u državu članicu EU na osnovu ugovora zaključenog između preduzeća koje upućuje radnika i preduzeća u EU kome se pružaju usluge (Upućivanje radnika je regulisano evropskom Direktivom o upućivanju radnika na rad u inostranstvo, broj 96/71/EK).
Upućivanje je privremenog karaktera, tj. odnosi se na pružanje usluga u inostranstvu u ograničenom trajanju (do 12 meseci).
Usluge pruža poslodavac sa sedištem u Srbiji preko svojih radnika koje upućuje na rad u drugu državu.
Doprinosi za socijalno osiguranje tih radnika se plaćaju u Srbiji.
Šta nije upućivanje radnika na rad u inostranstvo?
Emigracija, čak i ako je kratkoročna.
Radno angažovanje u inostranstvu uz posredovanje agencije za zapošljavanje, pri čemu je rad plaćen radniku direktno od strane poslodavca za koga radi u inostranstvu (bez obzira na to da li je u pitanju rad u sivoj ekonomiji ili formalno zaposlenje).
Službeni put u inostranstvo u trajanju do 30 dana u kontinuitetu (ili 90 dana u kalendarskoj godini).
Koje su obaveze poslodavca pre upućivanja radnika na rad u inostranstvo?
Treba imati u vidu da poslodavac može da uputi radnika na rad u inostranstvo samo ako taj radnik radi kod istog poslodavca najmanje 3 meseca.
Kako bi radnika pripremio za upućivanje na rad u inostranstvo, poslodavac je dužan da ga pre upućivanja informiše o uslovima zaposlenja u državi u koju ga upućuje. U tu svrhu, poslodavac je u obavezi da sa radnikom zaključi pisani ugovor, koji obavezno sadrži sledeće elemente:
državu, mesto rada i period na koji se radnik upućuje;
naziv i opis poslova koje će radnik obavljati u inostranstvu;
iznos osnovne zarade i valutu u kojoj će zarada biti isplaćivana, kao i druga novčana i nenovčana davanja koja su povezana sa boravkom u inostranstvu;
radno vreme, odmore i godišnji odmor.
Poslodavac je dužan da organizuje i plaća lekarske preglede potrebne za dobijanje potvrde o korišćenju zdravstvene zaštite.
Poslodavac je dužan da pribavi radnu dozvolu za radnika i da upućivanje na rad u inostranstvo prijavi CROSO-u (Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja), koji zatim menja osnov osiguranja iz šifre 101 – za ugovor o radu na neodređeno vreme, u šifru 109 – za upućivanje na rad u inostranstvo.
Koje su obaveze poslodavca tokom trajanja upućivanja radnika na rad u inostranstvo?
Kada upućuju radnike na rad u državu članicu EU, poslodavci su obavezni da im obezbede prava po osnovu rada jednaka pravima koja su propisana u državi u koju ih upućuju. To znači da su poslodavci obavezni da radnicima obezbede:
Zaradu koja ne može da bude niža od garantovane minimalne zarade u državi u koju su upućeni. Kada revidirana Direktiva EU iz 2018. godine bude usvojena u Srbiji, radnicima upućenim na rad u inostranstvo bi trebalo da bude garantovana zarada jednaka zaradi domaćih radnika u državi u koju su upućeni. Dodatno, postoji mogućnost i da država članica EU u koju se radnik upućuje na rad VEĆ primenjuje obavezu jednake novčane zarade.
Bezbednost i zdravlje na radu u skladu sa propisima Srbije ili propisima države u koju su upućeni, ako je to povoljnije za radnike.
Smeštaj, ishranu i prevoz za dolazak i odlazak sa rada u skladu sa standardima države u koju su upućeni.
Osim toga, poslodavci plaćaju doprinose za socijalno osiguranje u Srbiji, čime obezbeđuju socijalno osiguranje u skladu sa propisima Srbije i bilateralnim sporazumima u pogledu zdravstvene zaštite u državi u koju upućuju radnike.
Koje institucije su nadležne za upućivanje radnika na rad u inostranstvo?
Video-snimak „Praktični vodič za poslodavce iz Republike Srbije koji upućuju radnike na rad u inostranstvo“ je pripremljen u okviru projekta „Premošćavanje jaza između zakonodavstva i prakse u oblasti upućivanja radnika na privremeni rad (POW-BRIDGE)", koji finansijski podržava Program Evropske unije za zapošljavanje i socijalne inovacije „EaSI" (2014-2020). Informacije sadržane u ovom video-snimku ne odražavaju nužno zvanične stavove Evropske komisije. Više informacija o projektu je dostupno na stranici: www.euro.centre.org.