Vesti - Radionica: Evropeizacija socijalne politike u Jugoistočnoj Evropi: Odgovor na starenje stanovništva
3.12.2024.

The Europeanization Of Social Policy in South East Europe: Responding to an Ageing Population

 

Dobro došli na radionicu Evropeizacija socijalne politike u Jugoistočnoj Evropi: Odgovor na starenje stanovništva (The Europeanization Of Social Policy in South East Europe: Responding to an Ageing Population) koja će se održati u ponedeljak, 9. decembra 2024. godine (09:00-12:30), na Ekonomskom institutu u Zagrebu.

Trendovi u pogledu starenja stanovništva predstavljaju jedan od ključnih izazova za sisteme socijalne zaštite, kao i tržišta rada i socijalne politike u širem smislu u zemljama Jugoistočne Evrope. S promenom odnosa broja zaposlenih i penzionera dovodi se u pitanje finansijska održivost sistema socijalne zaštite finansiranih iz poreza i zasnovanih na principima osiguranja. Adekvatnost penzija za postojeća stara lica i buduće generacije; oblici finansiranja dugotrajne nege; kao i neravnopravnost u starosti – na osnovu roda, klase, etničke pripadnosti i državljanstva – takođe predstavljaju fundamentalna pitanja. Nasuprot prevladavajuće doktrine „aktivnog starenja“, u okviru koje se od ljudi očekuje da mnogo duže održe neki odnos s formalnim tržištem rada, pitanju blagostanja starijih osoba i njihovih porodica često se pridaje tek drugostepena važnost. U kontekstu različitih nacionalnih trendova širom Evropske unije i zemalja kandidata, nije nimalo jasno kakvu ulogu, ako ikakvu, Evropska unija može ili bi trebalo da igra u pogledu socijalnih politika i socijalnih inovacija s aspekta starenja stanovništva. Osim toga, postoji opasnost da će se, umesto holističkog pristupa socijalnim politikama za društvo koje stari, potrebe dece, stanovništva radnog uzrasta i starijih osoba tretirati kao da su to u potpunosti odvojeni i međusobno sukobljeni zahtevi u odnosu na već napregnute budžete za socijalnu zaštitu. Izazov kako se pripremiti za društvo koje stari takođe donosi ozbiljna pitanja u vezi sa ulogom države, porodice, kao i lokalne zajednice u organizovanju nege i održanju prihoda, ulogom transnacionalnih transfera i prava, kao i uticajem novih tehnologija.

Na ovoj radionici će akademski stručnjaci i osobe koje se bave zastupanjem u oblasti socijalnih politika iz tri zemlje: Hrvatske, Severne Makedonije i Srbije izneti svoja iskustva i uvide u pogledu ova tri pitanja, sa fokusom na:

  1. Ključne izazove na nacionalnom nivou vezane za starenje stanovništva
  2. Stepen u kom su sistemi socijalne zaštite spremni da odgovore na ove izazove
  3. Uticaj novih tehnologija i važnost socijalnih inovacija
  4. Aktuelnu i buduću ulogu Evropske unije i relevantnost razmene regionalnih iskustava.

RASPORED

09:00 Prijava

09:30 Pozdravni govor, Ivana Rašić, direktorka, Ekonomski institut, Zagreb

09:40 Uvod, Danijel Nestić

09:50 Osvrt na starenje, socijalne politike i evropeizaciju, Pol Stabs (Paul Stubbs)

10:10 Slučaj Severne Makedonije, Maja Gerovska Mitev

10:30 Slučaj Srbije, Žarko Šunderić

10:50 Slučaj Hrvatske, Siniša Zrinščak

11:10 – 12:30 Diskusija

Iako je radni jezik radionice engleski, deo diskusije, uključujući pitanja i odgovore, može biti na hrvatskom.

Kliknite ovde da preuzmete Agendu (.pdf).

Priključite se radionici lično (Ekonomski institut, Zagreb, Trg J F Kennedya 7 – konferencijska sala, 1. sprat) ili putem interneta (kliknite na ovaj link za pristup putem platforme Zoom, ID sastanka: 842 6124 9976 / Lozinka za pristup: 855193). Potvrda dolaska vrši se imejlom na adresu mpongrac@eizg.hr ili telefonom na +385(1) 2362 204 do 6. decembra 2024.

O radionici

Radionica je deo projekta „Tržište rada i društveno blagostanje u uvjetima starenja stanovništva“ (Labour Markets and Well-being in the Context of an Ageing Population - TRADSTAR) koji sprovodi tim Ekonomskog instituta iz Zagreba, Odsek za tržišta rada i socijalnu politiku. Glavni cilj projekta jeste ispitati savremene trendove na tržištu rada i njihov uticaj na različite aspekte društvenog blagostanja u posebnim okolnostima starenja stanovništva i drugih demografskih promena, kao i analizirati ulogu ekonomskih i socijalnih politika u prilagođavanju na ove okolnosti.

Više informacija poražite na eizg.hr